HomeMakale&TeknikOsiloskop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 Osiloskop alırken ile olarak belirlemeniz gereken parametre bantwith yani frekansınızdır. Ölçüm yapacağınız devrenizdeki maksimım frekans değerini belirlemeniz ve ona göre seçim yapmanız gerekir. Teorik olarak dijital osisloskoplarda ölçmek istediğiniz frekansın min. 3 katı idealde 5 katı bant genişliğe sahip bir osiloskop almak en idealidir.

 İkinci olarak aynı anda kaç noktadan sinyal ölçmeniz gerektiğini belirlemeniz ve kanal sayısını buna göre seçmeniz gerekmektedir.

 Üçüncü olarak bakmanız gereken parametre Real Time Sample Rate yani gerçek zamanlı örneklemedir. Sinyalinizin 1 saniyede ne kadar örnekleneceğini belirtir ve ne kadar yüksek olursa sinyalinizde daha fazla datay yakalayabilir anlık yükselme ve düşmeleri daha rahat yakalabilirsiniz.

 Dördüncü olarak dikkat etmeniz gereken ise cihazın hafızasıdır. Cihazın hafızası ne kadar yüksek olursa, sinyallerininizi o kadar rahat inceleme ve analiz etme imkanına sahip olursanız.

 Beşinci olarak ihtiyacınız olan otomatik ölçüm parametrelerini belirlemeniz ve osiloskobun bu ölçümleri yapıp yapamadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

 Altıncı olarak eğer decoder yada özel trigger ihtiyanız var ise buna göre ürün seçmeniz gerekmektedir.

 Emfa Mühendisliğin satışını ve distribütörlüğünü yapmış olduğu Hantek, Rigol ve GW Instek marka osiloskoplarla ihtiyacınızı karşılayabilecek tüm seviyelerde ürünler mevcuttur.