HomeMakale&TeknikMeger İle Topraklama Direnci Ölçümü

Not: Çubukların batırılacağı toprağın nemli olması gerekir. Eğer toprak taşlı, kumlu veya kuru ise yeteri kadar su dökülerek nemlendirilmelidir.
2) Toprak Voltajı Ölçümü:
Toprak voltajını kontrol etmek için anahtarı Earth Voltage pozisyonuna getiriniz. Toprak voltajını ekranda göreceksiniz. Display’de Toprak Direnci 10 V’dan fazla değer gösterirse, toprak direnci ölçümü sonucu hatalı çıkabilir. Bunu olmaması için test edilen cihazın güç kaynağı kapatılmalı veya voltajı azaltacak başka bir tedbir alınmalıdır.
3) Toprak Direnci Ölçümü:
Aletteki anahtarı 2000 Ohm pozisyonuna getirip test butonuna basınız. Ölçüm sırasında ışık yanar. Sonra gerekiyorsa anahtarı diğer Ohm seviyelerine de getirip ölçümler yapılır.

Not: Eğer C terminalinin toprak direnci ölçülemeyecek kadar yüksek değerde çıkarsa, Display’de ’.....’ işaretleri görülecektir. Bunu düzeltmek için, toprak direncini düşürmek gerekir. Örneğin, bu çubuğun bulunduğu yer nemlendirilmeli ve bağlantı kablolarının gevşek olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Önemli: E ve C veya E ve P çubukları arasında maksimum 50 V / AC voltaj oluşacaktır. Bunun için toprak ölçümü yaparken test çubuklarına dokunmayınız.

Dikkat: Kabloları bağlarken birbirine değmeyecek şekilde ayırınız. Kablolar birbirinin üstünden altından geçmemelidir. Eğer kablolar birbirine değer veya karışık şekilde iken ölçüm yapılırsa, cihaz voltajı yanlış okuyabilir. Eğer çubukların toprak direnci fazla büyük ise yanlış ölçüm gösterebilir. Çubukların mutlaka nemli toprağa batırılmasına dikkat ediniz. Kabloların cihaza iyi bağlanmış olmasına özellikle dikkat ediniz.

 

TOPRAKLAMA ÖLÇÜ ALETİ

4105A (meger)TOPRAK DİRENCİ TEST CİHAZI (DIGITAL)
A) IEC 529 IP 54 standartlarına göre toz ve rutubetten etkilenmez
B) Çok hassas ölçüm, 2 adet topraklama çubuğu ve kabloları
C) IEC 1010-1 güvenlik standartlarına göre dizayn
D) Ölçüm sırasında toprak direnci farklı ise otomatik olarak ikaz eder
E) Darbeye karşı dayanıklı, küçük ve hafiftir
F) Sigorta atmadan 2 mA’e kadar ölçüm